حرف های قرآنی

سایتی برای اشتراک مطالب قرآنی
تماس با ما
امام زمان

:: عاقبت کسانی که حرف خدا را مسخره میکردند


آیه 59 سوره بقره

سوره بقره آیه ۵۹

(فبدل الذین ظلموا قولا غیر الذى قیل لهم ) اما آنها که ستم کرده بودند این سخن را به غیر آنچه به آنها گفته شده بود تغییر دادند [مثلا  به جای طلب مغفرت به تمسخر طلب گندم نمودند].

(فانزلنا على الذین ظلموا رجزا من السماء بما کانوا یفسقون )  ما نیز بر این ستمگران به خاطر فسق و گناهشان ، عذابى از آسمان فرو فرستادیم.

واژه رجز در اصل به معنى اضطراب و انحراف و بى نظمى است ، این تعبیر در مورد شتر به هنگامى که گامهاى خود را نزدیک به هم و نامنظم به خاطر ضعف و ناتوانى بر مى دارد گفته مى شود.
مفسر بزرگ طبرسى در مجمع البیان مى گوید: رجز در لغت اهل حجاز به معنى عذاب است ، و حدیثى از پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلم ) نقل مى کند که در مورد طاعون فرمود: انه رجز عذب به بعض الامم قبلکم : آن یکنوع عذاب است که بعضى از امتهاى پیشین به وسیله آن معذب شدند.
و از اینجا روشن مى شود چرا در بعضى از روایات ، رجز در آیه مورد بحث به یکنوع طاعون تفسیر شده که به سرعت در میان بنى اسرائیل شیوع یافت و عده اى را از میان برد.
ممکن است گفته شود بیمارى طاعون چیزى نیست که از آسمان فرود آید ، ولى این تعبیر ممکن است به این دلیل باشد  که عامل انتقال میکرب طاعون در میان بنى اسرائیل ، گرد و غبارهاى آلودهاى بوده است که به فرمان خدا با وزش باد در میان آنها پخش گردید.


عجیب اینکه یکى از عوارض دردناک طاعون آن است که مبتلایان به آن گرفتار اضطراب و بى نظمى در سخن و در راه رفتن مى شوند که با معنى ریشه اى کلمه رجز نیز کاملا متناسب است .
این نکته نیز شایان توجه است که قرآن در آیه فوق بجاى فانزلنا علیهم ، فانزلنا على الذین ظلموا آورده تا روشن گردد که این عذاب و مجازات الهى تنها دامان ستمگران بنى اسرائیل را گرفت و هرگز خشک و تر با هم نسوختند.
علاوه بر این در پایان آیه جمله  بما کانوا یفسقون را ذکر مى کند تا آن هم تأکید بیشترى بر این موضوع باشد، که ظلم و فسقشان علت مجازاتشان گردید.
با توجه به اینکه تعبیرات جمله مزبور، نشان مى دهد که آنها بر این اعمال زشت اصرار داشتند و آن را ادامه مى دادند، معلوم مى شود هنگامى که گناه به صورت یک عادت و حالت در جامعه متمرکز گردید، احتمال نزول عذاب الهى در آن هنگام بسیار است .

پس از آنکه این کارها روی داد
ستمکار مردان باطل نهاد
کلام خدا را به دیگر کلام
نمودند تبدیل بر میل و کام
فرستاد ایزد عذابی چه سخت
بر آن مردم ظالم تیره بخت
سزای عمل های زشت و پلید
کز آن قوم کافر به گردون رسید

دانلود pdf مطلب