حرف های قرآنی

سایتی برای اشتراک مطالب قرآنی
تماس با ما
امام زمان

:: حضرت فاطمه (س)


حضرت زهرا (س)

 

سالروز درگذشت برترین و بهترین بانوی دو عالم ، خانم حضرت زهرا (س) را به تمام مسلمانان علی الخصوص شیعیان تسلیت عرض میکنم . ان شاء الله از همه ما راضی باشند .

برای این روز چیزی گرانبها تر از چند خط که معرفت ما را نسبت به این بانو بیشتر کند پیدا نکردم ، ان شاء الله مطالب مفید و مورد رضایت شما قرار بگیرند .

اهمیت شناخت ائمه (ع)

در اغاز حدیثی در مورد اهمیت شناخت ائمه (ع) میارم که به دلیل حرفم که گفتم این چند خط گرانبها هستند متوجه بشوید .

امام باقر (ع) فرمود : بخدا قسم اگر بنده در حال ایستاده تمام شب را نماز بخواند و تمام روز را روزه بگیرد ( در بین رکن مقام باب کعبه ) مدت مدیدی ، ولی حق ما اهل بیت را نشناسد و معرفت به امامان نداشته باشد و احترام ما را رعایت نکند و نداند که چه حرمتی داریم ، خداوند هیچ چیزی را ( از عبادت و کارهای خوب ) از او هرگز مورد قبول قرار نمی دهد . (وسایل الشیعه : ج۱ ص۹۴ ، حدیث ۱۴ )

اقسام شناخت نسبت به معصومین (ع)

۱ – تاریخ زندگی آنها

۲ – شناخت صفات آنها

۳ – شناخت مقام آنها

ان شاء الله در این پست به طور خیلی خلاصه و مختصر قسمتی را با هم مرور میکنیم تا قدم اولی باشد ( مخصوصا برای جوانان و نوجوانان ) برای شناخت و معرفت این حضرت.

نام : فاطمه

لقب : زهرا

کنیه : ام الائمه

پدر : محمد (ص)

مادر : خدیجه

شوهر : علی (ع)

ولادت : ۲۰ جمادی الثانی

محل ولادت : مکه معظمه

شهادت : ۱۳ جمادی الاوّل یا ۳ جمادی الثانی

مدفن : مدینه منوره

عمر : ۱۸ سال و ۱ ماه و ۱۰ روز

شوهرداری : ۹ سال و ۶ ماه و سه روز

فرزندان : سه پسر ( امام حسن و امام حسین و محسن ) دو دختر ( زینت و ام کلثوم ) .

صفات حضرت زهرا (س ) عبارتند از :

الصــدیقه ، الشــهیده ، الزکــیه ، المــحدثه ، النــقیّه ، التــقیّه ، الفــاضله ، المــرضیه ، الرضیه ، الحوراء الانسیه

القاب حضرت زهرا (س) عبارتند از :

مــحدثه ، سیده ، مرضیه ، بتول ، خیرالنساء ، بضعه النبوه ، عذراء ، معصومه ، مبارکه ، طاهره

ده حدیث کوتاه از حضرت فاطمه (س) :

۱ – کارهائی که مورد علاقه حضرت زهرا (س) است :

فرمودند : از دنیای شما سه چیز محبوب من است : تلاوت قرآن ، نگاه به چهره رسول خدا (ص) ، انفاق در راه خدا . ( نهج الحیاه : ص ۲۷۱ )

۲ – راه تقویت دین

فرمودند : خداوند حج را برای تقویت دین قرار داد . ( نهج الحیاه : ص ۱۰۲ )

۳ – از آثار زکات

فرمودند : خداوند زکات را مایه افزایش روزی و تزکیه و پاکی نفس قرار داد . ( نهج الحیاه : ص ۱۰۲ )

۴ – سرور و شادی حضرت فاطمه (س)

فرمودند : (پدرم به من خبر داد) بدان که تو نخستین کسی هستی که به من ملحق خواهی شد ، با شنیدن خبر شهادت خود خوشحال شدم و خندیدم ). ( نهج الحیاه : ص ۱۰۲ )

۵ – سکوت سیاسی

خطاب به ابوبکر : سوگند به خدا تو را نفرین میکنم ( سوگند به خدا تا زنده ام با تو صحبت نخواهم کرد ). ( نهج الحیاه : ص ۱۰۲ )

۶ – روش مبارزه با شرک

فرمودند : خداوند ایمان را واحب فرمود و بدان زنگ شرک را از دلهایتان زدود . ( نهج الحیاه : ص ۱۰۲ )

۷ – کار شبانه حضرت فاطمه ( س)

فرمودند : یا رسول الله هر دو دستم به علت آرد کردن گندم با آسیاب دستی ورم کرده و زخم شده است ( دیشب را تا به صبح به آرد کردن گندم مشغول بودم ). ( نهج الحیاه : ص ۱۰۲ )

۸ – گریه حضرت زهرا (س) برای چه بود ؟

فرمودند : گریه من از فراق و دوری تو است ای رسول خدا. ( نهج الحیاه : ص ۲۳۲ )

۹ – مبارزه منفی حضرت با ستمگران

فرمودند : امتی که عهد و پیمان خدا و عهد پیامبرش را در ولایت و رهبری علی (ع) شکستند و نادیده گرفتند حق ندارند بر پیکر من نماز بگذارند . ( نهج الحیاه : ص ۲۹۱ )

۱۰ – فلسفه امامت و فلسفه اطاعت از ائمه (ع)

فرمودند : خداوند امامت را مانع افتراق ، و پیروی ما را مایه وفاق نظام قرار داد . ( نهج الحیاه : ص ۱۰۲ )

معجزه ای از حضرت زهرا (ع) :

روزی عده ای از زنهای بزرگان عرب خدمت خاتم رسولان رسیدند و از آن حضرت خواستند تا اجازه فرماید دخترش فاطمه (س) در مجلس آنها شرکت کند ، حضرت با دخترش مشورت فرمودند آنگاه دخترش عرضه داشت ای پدر بزرگوار ، مرادشان از این دعوت استهزاء و مسخره کردن من می باشد ، زیرا آنان لباس های رنگارنگ و فاخر دارند با جواهرات گوناگون ولی من بیش از یک چادر و پیراهن کهنه ندارم .

در این حال جبرئیل نازل شد خدمت رسول اکرم (ص) بعد از ابلاغ سلام عرض کرد : حق تعالی پیام رساند که فاطمه را با لباسی که دارد به عروسی بفرست که ما را در این کار حکمتی است .

حضرت زهرا بعد از دریافت پیام از پدر گرامیشان ، با لباسهای کهنه به سوی مجلس عروسی حرکت کردند ، هنوز چند قدمی نرفته بودند که جبرئیل امین با صد هزار از حوریان بهشتی خدمت حضرت رسید و جبرئیل با لباسهای بهشتی حضرت فاطمه (س) را پوشاند ، حضرت شکر الهی بجا آورد ، زنان عرب با دیدن این عظمت و این لباسهای منحصربفرد که از بهشت آمده بود ، مجلس عروسی را ترک کردند همه واله و حیران به قدمهای حضرت می افتادند و عروس را در حجله تنها نهادند ، عروس هم از این عظمت از کرسی بیفتاد همه زنان با فریاد که : عروسی ما مبدل به عزا شد دست به دامن دختر پیامبر اکرم (ص) شدند.

آن حضرت دو رکعت نماز خواند و به درگاه حق تعالی دعا کرد ، هنوز دعای حضرت تمام نشده بود که عروس از جای برخاست و به دست و پای آن حضرت افتاد و به حقانیت اسلام و رسالت پدر آن بانوی نمونه اسلام اعتراف نمود و از کفار و بت پرستان اظهار بیزاری کرد .

در آن روز هفتصد مرد از کسان عروس به دین اسلام مشرف شدند و این خبر در تمام شهر منتشر شد . ( منبع : ریاحین الشریعه : ج ۱ ص ۱۱۹ شماره ۹ )

منبع اکثر مطالب کتاب ” کلید هدایت ” به نویسندگی محمد علی ذاکری میباشد .